RBAR: Šonka začal na Balatonu vítězstvím v kvalifikaci

14.07.2019

Český pilot Martin Šonka vyhrál kvalifikaci na třetí závod světového šampionátu Red Bull Air Race 2019 v maďarském Zámardi. Do celkového pořadí si tak připsal tři body a v prvním kole nedělního závodu poletí proti německému soupeři Matthiasovi Doldererovi.

„Pokaždé, když letím, chci vyhrát, takže z vítězné kvalifikace máme radost. Ale to hlavní přijde zítra. Letíme proti Matthiasovi, který má jedno z nejrychlejších letadel tady a je to mistr světa z roku 2016, musíme zůstat koncentrovaní, všechno do detailu znovu projít a připravit se na zítřek,“ vyprávěl Šonka po přistání.

Martin Šonka v závodě Red Bull Air Race 2019 v Maďarsku
Martin Šonka v závodě Red Bull Air Race 2019 v Maďarsku / Foto Red Bull Air Race

V prvním kvalifikačním letu Šonka udělal chybu, když přesáhl limit přetížení 11 G, za což byl penalizován jednou sekundou. Ve druhém letu tak byl pod tlakem, ale situaci ustál, i když zvolil těžkou trajektorii průletu tratí. „Před námi letělo několik velmi rychlých pilotů a tohle byla jediná cesta, jak uspět. Byla to riskantní varianta, ale tentokrát to vyšlo. Jsem rád, že se práce celého týmu vyplatila a přinesla nám tenhle výsledek. Není na co čekat, musíme se snažit sbírat co nejvíce bodů a taktizovat opravdu nemůžeme. Znovu ale opakuji, je to jen kvalifikace, to důležité přijde zítra.“

Druhý český zástupce ve startovní listině, Petr Kopfstein, skončil v kvalifikaci osmý a o postup v závodě se utká s Michaelem Goulianem ze Spojených států.

Nedělní závod na Balatonu je na programu od 13 hodin.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář