Konečně! Nové berlínské letiště se snad otevře příští rok na podzim

03.12.2019

Až tragikomický příběh nově budovaného berlínského aeroportu, pojmenovaném po bývalém starostovi města a především spolkovém kancléři NSR v první polovině 70. let minulého století Willym Brandtovi, by se měl přeci jen dočkat pozitivního konce. Letiště Berlín-Braniborsko (EDDB/BER) by se podle posledních zpráv mělo otevřít 31. října 2020. Toto datum dnes potvrdil server Air Transport World (ATW) s odkazem na dozorčí radu letiště.

Letiště „Brandenburg“ mělo jako plnohodnotná náhrada za dosluhující letiště Tegel začít fungovat již v roce 2011 po pětileté výstavbě. S projektem se však pojilo mnoho stavebně-technických problémů a datum slavnostního otevření se neustále posouvalo.

Letiště Berlín-Braniborsko by se mělo otevřít 31. října 2020
Letiště Berlín-Braniborsko by se mělo otevřít 31. října 2020

Podle serveru Air Transport World celý projekt namísto plánovaných tří miliard eur vyšel prozatím na více než sedm miliard eur a z důvodu potřeby pečovat o nepoužívané prostory se konečná cena stále zvyšuje.

Jako zdaleka největším z problémů se ukázal systém protipožární ochrany ve vztahu k elektroinstalaci, který se v dostatečné míře nevyřešil dodnes. Ještě v květnu tohoto roku bylo potřeba vyřešit přes 11 500 závad, uvádí server ATW.

Nově budované letiště je součástí komplexu letiště Schönefeld. Aerolinkám Lufthansa a easyJet bude jako hub sloužit terminál 1, Eurowings bude svá letadla přistavovat k terminálu 2 a Ryanair zůstane na stávajícím terminálu letiště Schönefeld, který bude nově označen jako terminál 5.

Společně s otevřením a prvním příletem na nové berlínské letiště začně zhruba týdenní přesun z letiště Tegel. To by se mělo definitivně uzavřít 8. listopadu 2020.

Historie tohoto projektu však naznačuje, že žádné datum s ním související nelze považovat za definitivní...

Mohlo by vás zajímat

Témata

Letiště


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář