Nová Databáze letišť s rekordním počtem ploch vyjde 20. března

10.03.2020

23. ročník VFR leteckého průvodce Databáze letišť 2020 vychází jako každoročně na začátku jara. Letos jsem se dokonce s termínem vydání trefil přesně na první jarní den. Platnost leteckých informací v nové Databázi letišť je od 26. března 2020 (WEF 26 MAR 20). A letošní ročník drží nový rekord v počtu zveřejněných letišť, UL ploch a heliportů. Po zařazení čtyř nových letišť - UL plochy Chrášťany, heliportu Chotouň, letiště Kvetoslavov a UL plochy Jasenov je jich letos celkem 244 (v ČR je to 92 letišť, 99 UL ploch, 7 heliportů a v SR je to 30 letišť a 16 UL ploch). Zapracovány jsou samozřejmě všechny změny vzdušného prostoru, komunikačních frekvencí, aktualizace informací o letištích a také aktuální novinky ve všeobecné části.

Pro Českou republiku je letošní významnou novinkou zavedení zcela nového druhu vzdušného prostoru TRA GA. Detailní informace o tomto vzdušném prostoru naleznete v sekci Briefing a samozřejmě jsou všechny informace o prostorech TRA GA zapracovány také do podrobné legendy a vysvětlivek v sekci GEN. Legendu týkající se vzdušného prostoru a mapových značek jsem celkově přepracoval a doplnil o novou stránku s podrobnými vysvětlivkami všech informací, které jsou ve vaší Databázi letišť uvedeny. Nové prostory TRA GA jsou samozřejmě zapracovány do všech map ve vaší Databázi letišť a také do přehledu prostorů se specifickými požadavky v sekci GEN - AIRSPACE.

Prostory TRA GA Bubovice
Nové prostory TRA GA u Bubovic v Databázi letišť 2020

Významné změny vzdušného prostoru však vstupovaly v platnost již v průběhu celého roku 2019 a finalizovány jsou právě k březnu 2020. Například se jedná o změny LKTRA 61 Kopidlno a 62 Nymburk, LKTRA 74 Volary a 79 Hosín, CTR Ruzyně a TMA I Praha, LKTSA 5 Brdy a LKTSA 7 Jince, LKP 13 Vrbětice, LKTSA 60 Písek, ATZ Chotouň, PGZ Třeboň. Byl ukončen provoz traťových NDB a také proběhla změna několika komunikačních frekvencí či jejich provozní doby - například LKTB, LKCS, LKDK, LKHK, LKLT, LKMART, LKMT, LKPISK. Podrobnosti ke všem uvedeným změnám najdete v sekci Briefing vaší nové Databáze letišť.

Slovenská mapa ICAO vychází později

Pro Slovenskou republiku je bohužel odložené vydání nové letecké mapy ICAO 1 : 500 000 až na začátek léta - plánovaný termín vydání je k 21. květnu 2020 (WEF 21 MAY 2020). Vydání mapy je odloženo z důvodu přípravy změn ve vzdušném prostoru, ale návrh těchto změn ještě není zpracován. Konkrétně by se mělo jednat o přepracování TMA a CTR v prostoru letišť Košice a Poprad, ale je možné, že nakonec bude zpracována jen drobná změna. Rozsah plánovaných změn zatím není znám (o tomto přepracování se však mluví jako o aktuální věci již od roku 2018 ...). Pokud již letos skutečně dojde na finalizaci změn a vzdušný prostor v dané lokalitě bude změněn či přepracován, budeme vás o tom informovat v naší změnové službě (k té se můžete kdykoliv zdarma přihlásit on-line na http://www.aerobaze.cz/zmeny).

V průběhu minulé sezóny však již došlo na Slovensku k významným změnám vzdušného prostoru a také mnoha komunikačních frekvencí. Změny vzdušného prostoru se například týkaly LZTRA 01+02+03, LZTRA 225D, RMZ Prievidza, komunikační frekvence se měnily na LZIB, LZKC, LZKMOS, LZKZ, LZLU, LZPT, LZMA, LZOC, LZPP, LZTT, LZRU, LZSLAD, LZSV, LZSY, LZZI.

Významnou novinkou loňského roku je také zrušení povinnosti žádat speciální povolení pro lety s českým UL letadlem na Slovensko. Podrobnosti jsou opět uvedeny v sekci Briefing. Jako každoročně jsou k vaší nové Databázi letišť přibaleny také aktuální letecké mapy. U každého výtisku najdete leteckou navigační mapu VFR v měřítku 1 : 500 000 a leteckou plánovací mapu VFR v měřítku 1 : 1 000 000. Obě tyto mapy jsou oboustranné - z jedné strany obsahují Českou republiku a z druhé strany Slovenskou republiku, zároveň s velkým společným přesahem zjednodušujícím lety na česko-slovenském pomezí. Díky pokračující spolupráci s Leteckou informační službou ŘLP ČR je opět ke každé Databázi letišť přibalena také aktuální letecká mapa ICAO 1 : 500 000 České republiky.

Již od loňského roku nenajdete v Databázi letišť papírový registrační kupon pro přihlášení ke změnové službě. Nově se můžete k odběru změnové služby zaregistrovat on-line na našich stránkách: www.aerobaze.cz/zmeny. K odběru změn se můžete přihlásit klidně hned teď, přihlášení není vázané na zakoupení výtisku. Pokud se na těchto stránkách přihlásíte k odběru změnové služby, obdržíte každou aktualizaci ihned po jejím vydání přímo do vaší emailové schránky (elektronicky ve formátu PDF).

Mobilní aplikace budou aktuální k 26. březnu

Novou Databázi letišť 2020 si můžete již nyní objednat v e-shopu:

V e-shopu si můžete přiobjednat také sadu laminovaných leteckých map obsahující obě naše mapy 1 : 500 000 a 1 : 1 000 000 oboustranně zalaminované speciální ultratenkou folií, aby se na ně dalo psát lihovými fixami (a zároveň jsou zalaminované mapy téměř nezničitelné). Najdete zde také drobnou bižuterii k vaší Databázi letišť v podobě různých plastových rozřadníků a záložek a také ohebný navigační trojúhelník.

Expedice nových Databází letišť 2020 bude započata po 20. březnu. Výtisky pro piloty přihlášené k předplatnému Databáze letišť by měly být expedovány také k tomuto datu. Členové Svazu UL LAA ČR stejně jako slovenské SFUL a SLA mohou doručení očekávat také po 20. březnu (expedici zajišťují uvedené organizace samostatně).

Digitální data pro mobilní aplikace Databáze letišť a ostatních provozovatelů jako třeba SkyDemon, AirNavPro, RocketRoute či SkyMap by měla být také dostupná ke stažení přímo v aplikacích k 26. březnu. K tomuto datu budou také vypublikovány naše data pro informační a navigační systémy Letecké služby policie ČR a Letecké záchranné služby.

Přeji všem pilotkám a pilotům a také všem ostatním milovníkům létání krásnou a bezpečnou sezónu, mnoho nových leteckých zážitků a hlavně samá hladká přistání!

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář