Zlin Aviation představil nový STOL letoun Savage Norden

14.04.2020

Český výrobce STOL letadel Zlin Aviation představil nový letoun řady Savage. Norden, jak se nový typ jmenuje, je vyvinut především pro čím dál oblíbenější „backcountry“ létání, s čímž je spojená zejména schopnost vzletu a přistání na krátkých plochách.

Nový letoun rozpětí křídel 903 cm a dálka letounu je 703 cm. Prázdná hmotnost čítá méně než 360 kilogramů a stroj bude možné certifikovat jak pro americký trh jako LSA, tak pro evropský region jako UL s 600kg maximální vzletovou hmotností.

Trup má oproti předchozím modelům výrobce nový tvar ocasních ploch, který zajišťuje lepší účinnost a stabilitu. Zlepšená je také ergonomie kabiny. Na letounu jsou větší dveře umožňující lepší přístup pro oba piloty a zvětšila se také vzdálenost mezi oběma sedadly. Upravená je rovněž přístrojová deska a přední sklo pro lepší výhled z kabiny. Letoun je možné také nechat vybavit dveřmi pro lepší přístup do nákladového prostoru a interiér umožňuje v případě potřeby přespání jednoho člena posádky uvnitř.

Křídla letounu jsou vyrobena především k dobrým letovým vlastnostem při nízkých rychlostech. Jsou konstruována pro zatížení až 800 kg MTOW a lze je vybavit třemi velikostmi nádrží - 100, 140 a 180 litrů. Pro lety v nízkých rychlostech jsou křídla vybavena elektricky vyklápěnými sloty a účinnými dvouštěrbinovými vztlakovými klapkami. Křídla disponují také většími křidélky, která jsou řízena pomocí trubkových táhel pro zvýšení přesnosti řízení.

Podvozek je zesílen a rozšířen, čímž umožňuje pilotovi ráznější brzdění, k čemuž poslouží brzdový systém s dvojitým třmenem. Letoun je možné vybavit také odpružením ostruhového kola od společnosti Acme. Zákazník si může vybrat z 20 povrchových barev a 18 barevných provedení pro interiér.

Norden pohání čtyřválcový motor Rotax 914 o výkonu 100 koňských sil. V průběhu příštího roku bude dostupná pohonná jednotka Edge Performance EPeX300Ti, která poskytne výkon 300 koní.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář