EASA vydala SIB pro provoz ve vzdušném prostoru Běloruska

26.05.2021

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) včera vydala Safety Information Bulletin pro provoz ve vzdušném prostoru Běloruska, ve kterém zdůrazňuje, že provozní kontrolu nad letadlem nese provozovatel a velitel letadla, kteří také nesou plnou odpovědnost za posuzování rizika v jakékoli situaci a za následné rozhodování.

Dle publikovaného bulletinu akce podniknuté Běloruskem vedly ke zvýšení bezpečnostního rizika pro let FR4978, a tím zpochybnily schopnost Běloruska poskytovat bezpečné letové navigační služby. Dále agentura doporučila provozovatelům z členských států EASA i ze třetích zemí s oprávněním od agentury EASA, aby se za běžného provozu vyhýbali FIRu Minsk.

Trasa letu FR4978 / Foto flightradar24.com

Česká republika se rovněž připojila k sankcím vyhlášeným nejvyššími představiteli Evropské unie a přerušila provoz běloruských aerolinek Belavia ve svém vzdušném prostoru s platnostní od středy 26. května až do řádného vyšetření incidentu.

„V reakci na vynucené přistání letu Ryanair v Minsku rozhodla Bezpečnostní rada státu, že pozastavujeme provoz letecké společnosti Belavia přes český vzdušný prostor,“ oznámil vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček. Stejná opatření již přijala také Francie, Litva, Švédsko a Lotyšsko, ze zemí mimo EU Velká Británie a Ukrajina.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář