Slovenský AirCar má za sebou první let mezi mezinárodními letišti

29.06.2021

Včera ráno přistál na bratislavské letišti prototyp létajícího vozu AirCar registrace OM-KLZ, který úspěšně zdolal svůj doposud nejdelší let a zároveň svůj první přelet mezi dvěma mezinárodními letišti – Nitra a Bratislava.

Samotný let trval cca 30 minut a stroj překonal v doprovodu dalších dvou letadel celkem 75 kilometrů. Tvůrce a pilot v jedné osobě, Štefan Klein, zhodnotil jeho průběh pozitivně.

Na první pohled vypadá jako sportovní vůz a lze s ním jezdit po pozemních silničních komunikacích, změnou konfigurace do letové verze dokáže vzlétnout stejně jako malé sportovní letadlo. Prototyp je vybaven motorem z motocyklu o výkonu 160 koní a vrtulí v zádní části stroje. Křídlo AirCaru se zasouvá do trupu, v pozemní verzi ho tedy není vidět, a kromě křídel je pohyblivá i zádní část stroje. Přeměna ze silniční na letovou konfiguraci trvá dvě a půl minuty. Stroj může pro vzlet využít i travnaté startovací plochy.

AirCar

Prototyp nového dvoumístného AirCar je dílem slovenského vynálezce a designéra Štefana Kleina a jeho firmy KleinVision s finanční podporou spoluzakladatele antivirové firmy Eset Antona Zajace. Dnešní let zaznamenal významný milník ve vývoji projektu a tvůrce už připravuje další modifikace prototypu. Novější verze by měla vzniknout v průběhu následujícího roku a bude vybavena silnějším motorem o výkonu 300 koní.

Zatím AirCar odlétal 40 hodin bezchybných letových zkoušek, pro další posun při schvalování potřebuje celkově nalétat 50 hodin. Následně by se mohlo AirCar dostat i k zákazníkům. AirCar by konečné zákazníky měl přijít na 750 000 eur.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář