Rusko údajně udělalo významný průlom ve stealth materiálech

17.04.2023 12 příspěvků

Rusko údajně  udělalo významný průlom ve stealth materiálech
Rusko údajně udělalo významný průlom ve stealth materiálech (Zdroj: Aeroweb.cz)

Ruská státní společnost Roselectronica podle svého vyjádření udělala průlom ve vývoji stealth materiálů: vyrobila nový kompozit, schopný absorbovat široké spektrum radarových frekvencí. 

Společnost, která je součástí státního výrobce zbraní Rostec, uvedla, že kompozit je složen ze sklolaminátu s kovovým jádrem a je vhodný pro výrobu letadlových částí. „Během procesu vytváření kompozitu bylo do sebe spojeno několik vrstev sklolaminátu,“ uvádí dále společnost Rostec.

SU 57
Nové stealth (obtížně zjistitelné) materiály mohou být použity i na Su-57 / Zdroj: Arkady Zakharov

Základem kompozitu je kovové jádro ve skleněné izolaci. Díky svým výjimečným vlastnostem absorbuje nový materiál až 95 % dopadajícího elektromagnetického záření z pozemního radaru a výrazně komplikuje detekci radaru nepřátelského letounu. Rostec navíc dodává, že existující stealth materiály vyžadují pravidelnou revitalizaci, ale nový materiál údajně žádnou údržbu nepotřebuje. 

Starší stealth materiály, které užívají např. letouny Lockheed Martin F-117 a Northrop Grumman B-2, skutečně vyžadují velmi náročnou údržbu. Naopak třeba stroj F-35 je už potažen novějším materiálem, který tak náročnou údržbu nevyžaduje. 

V případě úspěšné implementace to může pro ruské letectvo být v oblasti stealth technologií významný moment, protože doposud za americkým letectvem v tomto ohledu zaostávalo - vyvinulo prozatím pouze jeden typ letadla s technologií stealth, a to Su-57. Rostec však zatím neupřesnil, zda nový materiál bude využíván i na Su-57, nebo až na Su-75 Checkmate.

Mohlo by vás zajímat

Témata

Stíhačky


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

pdf snese všechno

17.04.2023 v 19:43 Petr

Určitě provádí zajímavý vývoj a výzkum ..... ale když si vezmu kolik těchto zpráv o zázračných technologií a zbraní jsme posledních 10 let četli ....viz Armaty, Su XX atd...  a pak se podíváme na realitu bojiště, kde vidíme T-55 a T-72 ..... no, ještě, že ty supr high tech technologie mají zatím jenom v powerpointu a pdf :-)

Odpovědět

RE: pdf snese všechno

18.04.2023 v 9:30 Ondra S.

Asi není na místě podceňovat vývojové schopnosti Ruska, nicméně čas ukázal, že mnoho podobných prohlášení bylo již vysláno vstříc obecenstvu, ale reálný, a hlavně pln funkční, produkt či produkty stále nebyly představeny. Tady očekávám podobný scénář.

Odpovědět

RE: pdf snese všechno

18.04.2023 v 11:05 Pete

Rusáci jsou stealth už dlouho, na místě, kde jich je oficiálně celý prapor, jsou opravdu stopy po jednom T 55, které končí hromadou ohořelého šrotu. 

Odpovědět

RE: pdf snese všechno

18.04.2023 v 18:41 igi

no, ono to aj moze byt pravda (hoci pri rusku skusenosti hovoria inak). Ono dokonca aj tie SU-57 mozu byt stealth (hoci tie nity a panely hovoria nieco ine) a aj tie Armaty mozu byt naozaj supertanky (ak ho prave neodtahuju z cerveneho namestia).

ALE - je rozdiel mat superzbran, a mat superzbran zavedenu do armaty, v dostatocnom mnozstve a dostatocne integrovanu s inymi zlozkami armady, schopnu vykonavat logisticky narocne operacie v bojovych podmienkach.

Na zazracne superzbrane veril aj hitler. Chvasta sa nimi aj putin. Obaja sa spoliehali na zazrak. Hitler veril ze superzbrane mu pomozu proti pocetnej prevahe spojeneckych armad a putin zase veri ze superzbrane nejako kompenzuju rozkradnuty a skorumpovany mafiansky stat, kde vsetko funguje iba naoko, kazdy kazdemu klame, nikto nicomu a nikomu neveri, nikto nema za co bojovat a udajna vykladna skrina - armada - to vsetko len demonstruje na bojisku, kde sa to neda okecat a ohoaxovat prigozinovou armadou platenych trollov.

Odpovědět

K čemu?

18.04.2023 v 22:44 Honza1616

K čemu jim to bude když nebudou mít moderní HW na výrobu letadla samotného, budou to dávat na staré Migy a Sučka? 😅🤣

Odpovědět

stealth

19.04.2023 v 8:26 tomas

Už si to konečne priznajme, že v súčasnej modernej dobe jediná krajina schopná vyrobiť bojové lietadlo schopné ostrého nasadenia slúžiaceho desiatky rokov sú spojené štáty americké. Možno trochu francúzi, potom švédi a niekde tam veľká británia. Posledné tri spomenuté avšak žiaden vývoj nemajú. Iba modernizujú vymyslené v 50tich rokoch.

Odpovědět

RE: stealth

21.04.2023 v 12:06 Petr

..to je sice skvělé, daňoví poplatníci pláčou, ale majitelé a akcionáři Lockheed Martin se právem radují. Nicméně z Afghanistánu byli Američané s ostudou vyhnáni partou negramotných a pastevců. Myslím, že pokročilé technologie prostě fungují jen někde a za určitých podmínek.A jen někdy, jak zkušenosti z provozu F35 ukazují. 

Odpovědět

RE: RE: stealth

21.04.2023 v 21:28 Igi

Fiha, a kde si mozem pozret ako banda pastevcu vyhana americanov?

Lebo ja si to pamatam tak, ze po 20 rokoch budovania skol a ciest si povedali ze stacilo, uz to musia zvladnut sami. No a sami to nezvladli, afghanska armada sa rozutekala na vsetky strany. Kde nie je vola, tam... je taliban

Odpovědět

RE: RE: stealth

24.04.2023 v 6:52 Tomas

Čo to rozprávaš a akou ostudou? Skús si niečo o tom o čo sa tam koaličný partneri na čele s USA pokúšali. Nikto ich nevyhnal a už vôbec nie žiadny pastevci...

Odpovědět

RE: RE: stealth

26.04.2023 v 20:29 Tom

Americké války v zámoří se se bez ohledu na technologickou dominanci ukončují v okamžiku, kdy verejnost není není dale ochotna snášet pohled na další rakve vykládané z Herculesů nebo Galaxy. Jedna strana to může vnímat jako "vyhnali jsme je", ta druhá spíše jako "se na to můžeme vys**a". Souvislost s F35 nulová.

Odpovědět

rusky stealth

24.04.2023 v 13:24 Roman

ruská dovednost okrádat a ojebávat je všeobecně známá, ale tohle bude něco opravdu mistrovského, ruské stealth letouny budou opravdu neviditelné, výrobce dodá armádě stovku těchto super strojů, faktury budou řádně zaplaceny a letadla přitom nikdo neuvidí, a to bude důkaz, že ruský stealth opravdu dokonale funguje, kam se hrabou američani, ti jsou sto let za opicema, ti čučkaři zatím řeší zatím jen to, aby letadla nebyly vidět na radaru, to, že nebudou vidět vůbec, to zaostalé buržoazní mozky ani nenapadlo

Odpovědět

RE: rusky stealth

14.05.2023 v 20:38 Stanislav

:-)  to budu používat: "ruský stealth" = předmět je vidět pouze na faktuře :-)

Odpovědět

Přidat komentář