Dnes je 23. srpna 2019

6:04 20:06

RBAR: V Čibě zvítězil Australan Hall před Goulianem a Šonkou

27. 5. 2018

Třetí závod sezóny Mistrovství světa Red Bull Air Race 2018 v japonské Čibě ovládl Australan Matt Hall před Američanem Michaelem Goulianem a Čechem Martinem Šonkou. Zklamáním domácích fanoušků bylo vyřazení Jošihide Muroji již v prvním kole závodu. Přes něj neprošel ani druhý český závodník Petr Kopfstein, který si z Japonska odvezl deváté místo.

Šonka potřeboval v Japonsku uspět. V prvních dvou závodech totiž přišel o body kvůli technickým prohřeškům a následným diskvalifikacím. V trénincích létal rychle, kvalifikace už tak vydařená nebyla. V závodě ale dokázal v prvním letu porazit Španěla Velardeho, ve druhém byl pak rychlejší než Francouz Brageot. Ve finálové čtyřce předvedl znovu velmi rychlý let, chyba v jedné z bran ho stála druhé místo.

I přes chybu ve finále se Martin Šonka v Čibě radoval z bronzového umístění
I přes chybu ve finále se Martin Šonka v Čibě radoval z bronzového umístění / Foto Red Bull Air Race

"Po tom mrzutém začátku sezóny jsme rádi, že jsme na stupních vítězů. Byl to velmi náročný závod a musíme si toho vážit. Na druhou stranu úplně stoprocentně být spokojený také nemohu, protože ve finále přišla chyba a ta nás nějaké body stála," vysvětloval po doletu Šonka.

Šonka je teď v celkovém pořadí čtvrý, má 19 bodů stejně jako Japonec Muroya, pro kterého domácí závod skončil hned prvním kole po překročení maximálního povoleného přetížení. V čele šampionátu je Australan Hall, který slaví druhé vítězství v řadě, se stejnými body jako Američan Goulian. Před svými pronásledovateli už mají náskok sedmnácti bodů. "Ten náskok je poměrně velký a nebude jednoduché tyhle rychlíky honit. Dnes jsme ale ukázali, že se jim můžeme rovnat. Cílem pro sezónu je létat konzistentně a nedělat zbytečné chyby, jako jsem třeba právě udělal dnes ve finálové čtyřce. Určitě je budeme chtít prohnat."

Šampionát se teď z Čiby přesouvá do Budapešti, kde Šonku čeká skoro domácí prostředí. "Už se těšíme. Do Maďarska za námi vždy přijelo mnoho českých fanoušků a co máme zprávy, chystají se i letos. Je to sice odpovědnost a určitý tlak, ale zároveň radost a velká pocta, když vidíte tolik českých vlajek v těch davech. Určitě fandy budeme chtít potěšit dobrým výsledkem. Ještě před závodem nás čeká výměna všech válců v motoru, což by také mělo pomoci, abychom se v Budapešti znovu mohli rvát o stupně vítězů."

Závod v Maďarsku se letí o víkendu 23. a 24. června.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář