Akrobatickým mistrem světa je Vanel, Šonka bronzový ve freestylu

01.09.2019

Akrobatickým mistrem světa je Vanel, Šonka bronzový ve freestylu (Zdroj: Aeroweb.cz)

Vítězem letošního Mistrovství světa v letecké motorové akrobacii v kategorii Unlimited (WAC 2019) ve francouzském Châteauroux se stal domácí pilot Louis Vanel. Stříbrnou příčku obsadil taktéž Francouz Alexandre Orlowski a bronz ukořistil pro Rusko Michajl Mamistov.

Soutěže se zúčastnili také dva čeští zástupci. Martin Šonka se umístil se svým akrobatickým speciálem Extra 330SR na 12. místě z bodovaných 61 pilotů. Marek Hyka pilotující stroj XtremeAir XA-41 pak obsadil 45. místo. Šonkovi se tradičně vydařil závěrečný den soutěží, kdy v doplňkové disciplíně, freestylu, obsadil třetí pozici z 19 účastníků.

Martin Šonka na WAC2019
Martin Šonka získal v rámci WAC 2019 bronz ve freestylu / Foto WAC 2019

Nejlepší ženou ve výsledkové listině, celkově na 17. místě, byla opět domácí Aude Lemordantová před Světlanou Kapaninovou z Ruska (21. celkově) a další Francouzskou Bénédicte Blanchardovou (27.).

Mistrovství se zúčastnilo 18 reprezentací. Po celou dobu soutěže mohli diváci sledovat zajímavé akrobatické speciály, jako Extra 300SC, Extra 330SC, Edge 540, Suchoj 31, Suchoj 26, CAP 232, XtremeAir Sbach 325 a další.