Dvě americké firmy vyvíjejí akustický systém pro varování před kolizí

30.09.2021

Společnosti Becker Avionics a Iris Automation spolu vyvíjejí systém pro varování pilota před potencionálně hrozící kolizí s jiným letadlem, ať už z paluby pilotovaným či bezpilotním. Ten vychází z již funkčního produktu Casia určeného právě pro bezpilotní letouny.

Nový systém varování před srážkou by měl za pomoci kamer a strojového učení rozpoznat blížící se letadlo, které se nenachází v zorném poli pilota. Dle Asociace vlastníků a pilotů letadel (AOPA) se 82 % kolizí ve vzduchu odehraje právě tak, že jeden letoun do druhého narazí zezadu.

Systém bude varovat pilota pomocí 3D zvukových signálů / Zdroj: aopa.org
Systém bude varovat pilota pomocí 3D zvukových signálů / Zdroj: aopa.org

Po detekci potenciálního nebezpečí kamerami a vyhodnocení kolizní dráhy bude systém varovat pilota pomocí zvukových signálů do sluchátek; prostorový zvuk má pak signalizovat, odkud se nebezpečné letadlo blíží.

Varování před kolizí bude samozřejmě fungovat pouze v případě dostatečné dohlednosti a podle představitelů společnosti bude systém navržen tak, aby nezvyšoval pracovní zátěž pilota nutností sledování obrazovky, ale zároveň jej varoval s dostatečným předstihem.

Mohlo by vás zajímat


Zkušenosti a doplnění našich čtenářů

Přidat komentář